Září 2009

Nebojte se hrát si s vlasy!

16. září 2009 v 11:37
Nebaví vás už vaše současná vizáž? Chtěla byste nějakou nápadnou změnu? A vypadat třeba hned o pár let mladší? Pak pro vás možná nejideálnějším řešením bude lehce exotický účes! Stačí si jen vybrat!

Možná se vám některé účesy zdají pubertální anebo zkrátka nevhodné vašemu věku, ale ne vždy to musí být pravdou. Když se porozhlédnete po ulici, stačí chvilku hledat a potkáte nejednu čtyřicátnici s dredy anebo paní v téměř důchodovém věku, jak si upravuje své "afro". Stačí si pouze více všímat. Ptáte se, proč to ty ženy dělají? Odpověď je jednoduchá. Chtěly změnu. A zřejmě i potřebovaly trochu omladit svoji duši.
Kdo vám zaručeně sebere chlapa?

"Je prokázáno, že pokud žena změní účes, chystá se na nový začátek nebo na významnější změnu ve svém životě. Pokud dojde k výrazné obměně účesu a žena si navíc vybere nějaký více extravagantní, exotický anebo zkrátka takový, který byste tipovala spíše pro její dceru, dává tím najevo, že má stále ještě dostatek energie a chuti do života. A věřte, že po takovéto změně žena skutečně onu energii má. Zlepší se jí nálada a cítí se více optimisticky," říká na úvod psycholog Vojtěch Benda.

A nyní je na vás, který z účesů vás osloví. Za klasiku se dnes již považují tenké copánky udělané po celé hlavě. Tento účes byl v Evropě velmi populární na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Pak zájem o něho začal postupně upadat. V dnešní době se ale opět copánky vracejí. "V posledních dvou letech si ženy zase přejí mít tenké copánky po celé hlavě. Už to sice není takový boom jako před patnácti lety, ale řekla bych, že se to vrací," informuje Marie Dominiková, profesionální kadeřnice s dvacetiletou praxí. A hned také dodává, že dnes si ženy navíc nechávají plést nejen copánky ze svých vlasů, ale také si je nastavovat do přiměřených délek pomocí vlasů umělých nebo chemlony. Takovýto účes vydrží zhruba tři měsíce, ale je třeba o něho správně pečovat. "Po každém umytí by se měly copánky natřít speciálním krémem, který má tužicí a výživný efekt," dodává Marie Dominiková.

Asi nejpopulárnějším exotickým účesem jsou v současnosti pletené copánky, které se jakoby plazí po hlavě. Jde vlastně o větší množství různě kroucených a tvarovaných přídavných copů. "Žena si mnohdy nechá plést pouze vlasy těsně u hlasy a vytvářet různé obrazce. A konce vlasů pak zůstanou volné," popisuje trend posledních několika let kadeřnice. Výhodou proti klasickým copánkům je jednak podstatně kratší doba na vytvoření účesu, a to pouhá hodina, zatímco u klasických copánků si žena posedí v kadeřnictví okolo šesti hodin. I péče o "copánky jdoucí po hlavě" je snazší. Volné vlasy běžně myjete a copánky kolem hlavy umyjete a zalakujete, případně přetřete voskem.
Je libo "afro"?

Jestli máte přirozeně kudrnaté vlasy anebo jste alespoň jejich obdivovatelkou, pak vás možná osloví takzvané afro. Jedná se o velmi hustě a výrazně kudrnaté vlasy, které mnohdy trčí z hlavy na všechny strany. Stručně by se dalo říci, že jde o přehnanou trvalou, podobnou tomu, co nosí černošky v Africe. "Většinou postačí jedna zhruba hodinu a půl dlouhá návštěva v kadeřnictví a afro vám už natrvalo zůstane. Tedy tak dlouho, dokud neodroste," říká kadeřnice Dominiková.

Tento účes ale není zcela vhodný pro ženy, které mají přirozeně hodně jemné a rovné vlasy, neboť přílišné krocení jde proti jejich přirozenosti a vlasy se mohou lámat. Mnoho žen ho ale volí také z praktických důvodů. Udržuje se snadno, jednou denně vlasy pečlivě rozčešou a nalakují. A pravidelně jim dopřejí také výživná balzám. "Výhodou je, že ženy, které nosí takto exotický účes, se většinou nijak výrazně nelíčí. K afru totiž nejlépe sedí přirozenost. Ta zároveň podtrhne jeho exotický charakter. Doporučuje se pouze jemný make-up a případně tužka na očí," říká módní stylistka Martina Koliková.

Vlas

16. září 2009 v 11:33
Vlas je zrohovatělá organická látka keratin. Z chemického hlediska vlasy obsahují uhlík, vodík, kyslík, dusík, železo, měď, zinek, jód, 20 různých druhů aminokyselin(Cystein,cistyn,celin, glicyn...) , proteinů, lipidů (např. cholesterin), a vodu (asi 12% hmotnosti vlasu). Vlas po chemické strance: Puvodně měká buničitá bílkoviná hmota prekeratin se keratinizací neboli rohovatěním mění pevnou hmotu keratin.

V průměru mají na hlavě nejvíce vlasů světlovlasí lidé (okolo 140.000), nejméně zrzaví (asi 80.000). Každý vlasový kořínek má přitom v průběhu existence (postupně) až 12 vlasů. Průměrná tloušťka vlasu je 42-95 mikrometrů. Muži mají vlasy nejsilnější v týlu, avšak ženské vlasy jsou silnější než mužské. Člověk bez rozdílu pohlaví má pod pokožkou 2 až 5 milionů vlasových váčků. Počet a druh váčků je dán už při narození. Vlas roste přibližně 2 - 6 let a potom vypadne. Denně vypadne člověku asi 70 - 100 vlasů a to v případě, že nemá s vlasy žádné problémy. Každý den vlasy povyrostou o 0,2 - 0,45 mm.

Padání vlasů se rozděluje na vratné (dočasné) a nevratné. Příčinami vratného vypadávání může být stres, těhotenství nebo například nedostatek vitamínů. Nevratné vypadávání vlasů je důsledkem činnosti mužských hormonů testosteronu a dihydrotestosteronu. Pro omezení vypadávání vlasů je důležitá řada faktorů - zejména dostatečné prokrvení pokožky. Proto se dá vypadávání vlasů zmírnit masáží hlavy.

Různé zbarvení vlasů je dáno hlavně geneticky. Jedině tvar a vnitřní skladba melaninových zrn rozhodují o tom, zda vlasy mají barvu tmavou nebo světlou. Počet pigmentových zrn ovlivňuje pouze intenzitu zbarvení. Člověk samotný většinou klade důraz na společenskou funkci vlasů - upravuje si účes, barvu a délku vlasů.

Vlasy však plní důležitou funkci i z pohledu biologie. Až na několik výjimek jsou přítomny (ve formě srsti nebo chlupů) u všech savců a jejich nejdůležitější funkcí je termoregulace (ať už v teplém nebo chladném prostředí).

Složení kosmetických přípravků

16. září 2009 v 11:25
Alantoin - dusíkatá látka, které urychluje regenerační procesy v organismu. Alantoin se používá v lékařství na podporu hojení ran a infekcí. Pro své mírně zvláčňující, adstringentní a epitelizační (regenerace pokožky) účinky se používá právě i v kosmetických přípravcích. Získává se například z javoru, kostivalu atd.

Aloe Vera - šťáva z listů této kaktusové rostliny se používá v péči o pleť pro její uklidňující, ochranné a hydratační účinky. Aloe vera je bohatou směsí více než dvou set významných složek; má pozitivní detoxikační efekt. Léčivou sílu této rostliny znali již staří Egypťané.

Alfa hydroxylová kyselina (AHA) - skupina ve vodě rozpustných kyselin, které se přirozeně vyskytují v ovoci, cukrové třtíně, kyselém, mléce a víně. Jsou látky, které chrání buňky před oxidací tím, že absorbují nebo zneškodňují volné radikály. Známé antioxidanty jsou vitamín C a E a beta karoten. Při aplikaci na kůži pomáhají antioxidanty chránit kůži před stárnutím ochranou buněčných složek jako je kolagen nebo elastin.

Bambucké máslo (Shea Butter) - bambucké máslo důkladně pokožku vyživuje, hydratuje, zjemňuje a chrání proti nepříznivému počasí. Je to surovina produkovaná již po staletí, známá svými příznivými účinky na pokožku. Obsahuje vitamíny A, E a F často používané v kosmetice jako pěstící a zkrášlující složky. Působí do hloubky pokožky. Pro svoje vlastnosti se hodí jak v čistě přírodní formě (nahrazuje krém na ruce a pokožku těla), tak i jako surovina pro řadu kosmetických přípravků. Vzniká z výtažků velikých hnědých ořechů afrického stromu Shea tree, máslovníku, rostoucího v oblasti Ghany, Mali, Burkiny Faso a Nigérie.

Ceramidy - přirozeně se vyskytující kožní tuky (lipidy), které fungují jako "mezibuněčný tmel". Tvoří hlavní část hydrolipidového pláště, který drží kožní buňky pohromadě v pevné, hladké struktuře a pomáhá chránit kůži před ztrátou vody tím, že tvoří ochrannou bariéru. Ceramidy přirozeně ubývají s věkem, což způsobuje sušší, méně pružnou kůži.

D-panthenol - plní v kosmetice dva důležité úkoly: dodává pokožce vlhkost a současně zajišťuje, aby zůstala v pokožce vázána. D-panthenol v kombinaci s masťovým základem působí jako ochrana a umožňuje pokožce lépe a rychleji regenerovat. Má vynikající zklidňující, regenerační a výživné účinky na pokožku. Krém blahodárně působí na suchou, citlivou, normální a zralou pleť. Používá se jako ideální ošetřující přípravek po nadměrném slunění.

Elastin - elastin je nerozpustná bílkovina, která tvoří hlavní součást pružných vláken ve tkáních živočichů. Nejvíce elastinu najdete ve vláknech šlach, průdušek, plic a cév. Obsahuje speciální aminokyseliny a látky glycin a prolin, které spolupracují na účincích elastinu na naše tělo. Doplnit elastin do pokožky je podle některých výrobců důležité, protože jen tak bude elastická, pružná a krásná.

Enzym - bílkovina vytvářená tělem, která funguje jako katalyzátor urychlující a směrující přirozené chemické reakce v těle. Bez enzymů by chemické reakce v těle probíhaly tak pomalu, že by organismus nebyl schopen normálních životních funkcí.

Glycerin - byly doby, kdy se myslelo, že příliš mnoho glycerinu v hydratačním přípravku by mohlo vytlačit vodu z kůže místo aby ji do kůže přivádělo. Tato teorie se dnes zdá zcela nepodložená. Zdá se, že opak je pravdou. Glycerin chrání přirozenou obranyschopnost kůže vyplňováním prostoru, kterému se říká mezibuněčná hmota a přitahováním právě takového množství vody, které udržuje homeostázu kůže.

Koenzym Q10 - látka přirozeně obsažená v buňkách lidského těla, zejména v buňkách aktivních a zatěžovaných (například v buňkách srdečního svalu, v mozku, v játrech). Q10 hraje klíčovou úlohu při produkci energie a v ochraně buněk před poškozením toxickými volnými radikály. Ochraňuje tak buňky před poškozením a před předčasným stárnutím.

Kolagen - hlavní strukturální protein kůže, kostí, vazů, chrupavek a pojivové tkáně. Má schopnost odolávat napínání a udržuje strukturní neporušenost kůže. Úbytek kolagenu spojený s věkem, vystavení slunci a znečištění ovzduší vede ke vzniku vrásek.

Kreatin - látka s významnou schopností ukládat se kolem buněk pokožky a chránit ji před škodlivými vnějšími vlivy. Kreatin zmírňuje podráždění, má zklidňující účinky a redukuje drobné vrásky.

Kyselina hyaluronová - přírodní, tělu vlastní substance, obsažená v mnoha orgánech těla. Regeneruje vazivo tak účinně, že potlačuje i proces stárnutí kůže (vyplňuje hluboké vrásky), a proto je využívána i v kosmetických omlazovacích přípravcích. Urychluje také hojící procesy a potlačuje vznik jizev. Má schopnost na sebe vázat velké množství vody (pojme přibližně tisícinásobek vody) a vyměňovat ionty. Již v 60. letech 20. století se využívala kyselina hyaluronová k lokální léčbě popálenin a kožních vředů.

Lanolin - svým složením a vlastnostmi je ze všech přirozených tuků lidskému kožnímu tuku nejblíže. Ve formě vazelíny se používá jako základ pro výrobu mastí, ale především je to velice dobrý prostředek pro péči o kůži, protože funkčně nahrazuje kožní tuk. Lanolin zjemňuje a zvláčňuje kůži a pomáhá při drsné a popraskané kůži.

Lipid - popisný termín pro tuky nebo tukové látky. Lipidy jsou nerozpustné ve vodě a používají se na kůži jako zvlhčovací prostředky nebo emolienty pomáhající chránit kůži před drsnými stresory prostředí.

Lipozomy - drobné, kapalinou naplněné kuličky ze stejného materiálu, které tvoří buněčné membrány. Díky mikro rozměrům mohou lipozomy proniknout do epidermis a zásobovat svými aktivními látkami hlubší vrstvy, než by jinak bylo možné.

Melanin - melanin je pigment, který dává kůži, vlasům a očím jejich barvu. Produkce se spustí působením UV záření a jinými agresory, které stimulují podráždění, stres nebo je iniciována produkcí hormonů.

Peptid - dvě nebo více aminokyselin ve vzájemné vazbě. Může fungovat jako chemický komunikátor. Drobné peptidy se používají v péči o pleť, protože se do kůže snadno vstřebávají.

Protein - aminokyselina svázaná peptidovou vazbou do jediné molekuly. Proteiny neboli bílkoviny jsou nejdůležitější pro růst a reparaci tkání.

Vitamin A - je důležitý pro růst a obnovu určitých kožních tkání. Pomáhá udržovat vlhkost pleti. Jeho nedostatek může způsobovat vysychání kůže, svědění a ztrátu pružnosti. V čisté podobě je vitamín A prokazatelně velmi účinný proti jemným i hlubokým vráskám.

Vitamin B - antioxidant, který odstraňuje volné radikály, které poškozují buňky a tkáně. Všechny typy vitamínu B podporují zdraví pleti.

Vitamin C - je známý jako působivý antioxidant, aplikace vitamínu C na kůži ji chrání, neutralizuje volné radikály způsobené UV zářením a znečištěním prostředí. Velké koncentrace vitaminu C mohou přispívat k reparaci kůže a podporovat tvorbu kolagenu. Vitamin C může kůži a zpevnit a vyhlazuje vrásky.

Vitamin E - také působivý antioxidant. Vitamín E pomáhá chránit proti poškození sluncem a bojuje proti vysychání kůže a známkám stárnutí.

Struktura vlasu

16. září 2009 v 11:24
Vlas vyrůstá z vlasové cibulky (folikulu). Do folikulu ústí vývod mazové žlázy a je k němu upnut hladký sval, který je schopný napřímit vlas. Vlas je tvořen vlasovým kořenem, který je uložen v kůži, a vlasovým stvolem, který se nachází nad kožním povrchem.
Základním materiálem, tvořícím až 95 % suché hmoty vlasu, je elastická bílkovina zvaná keratin (ve vlasových váčcích). Vysoká pevnost, tažnost a pružnost vlasu je podmíněna strukturou vlasu a uspořádáním vlasového keratinu. Vlas dále obsahuje melanin, který mu dává barvu, vodu, stopové prvky, tuky a další bílkoviny.
KUTIKULA - Kutikula je vnější vrstva obklopující vlas, která jej má chránit před možným poškozením z vnějšího prostředí. Je mimořádně pevně strukturovaná, odolává mechanickým vlivům, jako je česání a kartáčování. Zranitelná bývá kutikula výjimečně, například pokud je vlas vlhký. Kutikula také odráží velkou část škodlivých paprsků a vlasy se díky ní lesknou a vypadají zdravě.
VLASOVÁ KŮRA (kortex) - vytváří převážnou část vlasu. Záleží na ní elastičnost, pevnost tahu a síla vlasu. Skládá se z neživých protáhlých buněk tvořených hustě nakupenými vlákny, které se podélně seskupují do lamel a jsou spojeny mezibuněčným tmelem. V kortexu se nacházejí pigmentová zrna dávající vlasu barevnost.
DŘEŇ (medula) - má pro vlasy vyživovací funkci. Ovlivňuje lesk vlasů, obsahuje pigment a tvoří ji keratin s vysokým obsahem lipidů.
Vlasy především chrání pokožku hlavy před UV zářením, další funkcí je izolace před horkem nebo zimou a zabránění promrznutí nebo přehřátí hlavy a mozku. Vzhledem k bohatému nervovému zásobení okolí kořene vlasu jsme schopni cítit, pokud se s vlasy pohybuje, nebo cítíme bolest při vytržení vlasu. Zdravé vlasy jsou vnímány jako důkaz krásy, dodávají nám dobrý pocit přitažlivosti. I když jsou nejnápadnější vlasy na hlavě, neměli bychom zapomínat, že kštice tvoří jen část lidského vlasového porostu. Mezi vlasy totiž patří také jemné téměř neviditelné chloupky po celém těle a do skupiny vlasů se zahrnují i vousy, řasy, obočí atd.