Struktura vlasu

16. září 2009 v 11:24
Vlas vyrůstá z vlasové cibulky (folikulu). Do folikulu ústí vývod mazové žlázy a je k němu upnut hladký sval, který je schopný napřímit vlas. Vlas je tvořen vlasovým kořenem, který je uložen v kůži, a vlasovým stvolem, který se nachází nad kožním povrchem.
Základním materiálem, tvořícím až 95 % suché hmoty vlasu, je elastická bílkovina zvaná keratin (ve vlasových váčcích). Vysoká pevnost, tažnost a pružnost vlasu je podmíněna strukturou vlasu a uspořádáním vlasového keratinu. Vlas dále obsahuje melanin, který mu dává barvu, vodu, stopové prvky, tuky a další bílkoviny.
KUTIKULA - Kutikula je vnější vrstva obklopující vlas, která jej má chránit před možným poškozením z vnějšího prostředí. Je mimořádně pevně strukturovaná, odolává mechanickým vlivům, jako je česání a kartáčování. Zranitelná bývá kutikula výjimečně, například pokud je vlas vlhký. Kutikula také odráží velkou část škodlivých paprsků a vlasy se díky ní lesknou a vypadají zdravě.
VLASOVÁ KŮRA (kortex) - vytváří převážnou část vlasu. Záleží na ní elastičnost, pevnost tahu a síla vlasu. Skládá se z neživých protáhlých buněk tvořených hustě nakupenými vlákny, které se podélně seskupují do lamel a jsou spojeny mezibuněčným tmelem. V kortexu se nacházejí pigmentová zrna dávající vlasu barevnost.
DŘEŇ (medula) - má pro vlasy vyživovací funkci. Ovlivňuje lesk vlasů, obsahuje pigment a tvoří ji keratin s vysokým obsahem lipidů.
Vlasy především chrání pokožku hlavy před UV zářením, další funkcí je izolace před horkem nebo zimou a zabránění promrznutí nebo přehřátí hlavy a mozku. Vzhledem k bohatému nervovému zásobení okolí kořene vlasu jsme schopni cítit, pokud se s vlasy pohybuje, nebo cítíme bolest při vytržení vlasu. Zdravé vlasy jsou vnímány jako důkaz krásy, dodávají nám dobrý pocit přitažlivosti. I když jsou nejnápadnější vlasy na hlavě, neměli bychom zapomínat, že kštice tvoří jen část lidského vlasového porostu. Mezi vlasy totiž patří také jemné téměř neviditelné chloupky po celém těle a do skupiny vlasů se zahrnují i vousy, řasy, obočí atd.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama